O mnie

Moje zdjęcie
Jestem diabełek wrodzony, anioł gdy chcę. Czasem samotna w tłumie innych osób. Choleryczka z artystyczną duszą, mocno stąpająca po ziemi.Jestem w ciągłym ruchu, ciągle ciekawa wszystkiego. Kocham koci świat i jak kot chadzam własnymi ścieżkami. Taka nieidealna Ja...

niedziela, 14 sierpnia 2016

Zakopane: Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach

15 sierpnia każdego roku,
czyli tłumy wiernych
w sanktuariach maryjnych

Każdego roku obchodzone jest w Polsce święto Wniebowzięcia Matki Boskiej, zwane potocznie Świętem Matki Boskiej Zielnej. Święci się wówczas bukiety, zazwyczaj złożone z polnych kwiatów i ziół. Kościoły, które jako swoją patronkę mają Maryję, przyjmują wówczas sporo wiernych. Jeszcze więcej ich jest w miejscowościach turystycznych, w których są sanktuaria maryjne. Takim miejscem jest oczywiście Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, zlokalizowane na Krzeptówkach w Zakopanem. Tu, co roku przybywają tłumy wiernych z całej Polski. Odświętnie ubranych górali w strojach regionalnych jak na lekarstwo, za to kolorowych turystów i pielgrzymów cała masa. Kiedy wierni nie mieszczą się w kościele, stoją na schodach prowadzących do świątyni, a także na terenie wokół sanktuarium.


Sanktuarium maryjne na Krzeptówkach


To rzymskokatolickie sanktuarium maryjne w Polsce, wybudowano jako votum za ocalenie życia Papieża Jana Pawła II po zamachu 13 maja 1981 r. Kościół wzniesiono w latach 1987-1992. Konsekracja nastąpiła 06 czerwca 1997 r. z rąk samego Ojca Świętego, kiedy przyjechał z pielgrzymką do Polski.


Przed wejściem głównym, pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II z datą wyboru na Papieża

Wewnątrz kościoła można podziwiać piękną, drewnianą snycerkę. Od ażurowych wykończeń trudno oderwać wzrok, choć mój zwykle wiedzie w kierunku dużej figury Matki Bożej Fatimskiej, królującej nad ołtarzem głównym.


Nawa główna kościołaOłtarz głównyFigura Matki Boskiej FatimskiejOłtarz boczny z wizerunkiem Matki Boskiej FatimskiejWitraż w oknie i pięknie zdobiony konfesjonał


Organy kościelne


Świątynia, pomimo, że jest duża i nie do końca typowo „góralska”, to na tyle jest przyciągająca, że wiele znanych i rozpoznawanych osób zdecydowało się powiedzieć tu sakramentalne „tak”.
W skład sanktuarium wchodzą też zabudowania mieszkalne i gospodarcze ojców Pallotynów, którzy opiekują się całym obiektem.


Ściana boczna sanktuariumAnioł Pokoju, który przygotował Łucję, Franciszka i Hiacyntę na spotkanie z Matką Bożą oraz ogrodzenie będące różańcem, jako przypomnienie o prośbie Maryi, abyśmy odmawiali różaniecPrzed domem rekolekcyjnym ojców Pallotynów. Figura Anioła jest bliźniaczą do tej, która znajduje się w Fatimie, a postać stoi na połowie skały, na której Anioł się ukazał. Jest to swego rodzaju relikwia, sprowadzona z Fatimy i jedyna taka relikwia na świecie


Miejsce spoczynku pierwszego kustosza sanktuarium, księdza Mirosława Drozdka, zmarłego w 2007 r.Kapliczka poświęcona Ojcu Świętemu, Janowi Pawłowi II, upamiętniająca jego śmierć w 2005 r.


Do całości obiektu przynależy też Park Fatimski,  w którym oprócz kaplic i Drogi Krzyżowej, można obejrzeć ołtarz papieski. 


Fragment Drogi Krzyżowej w Parku FatimskimJedna ze stacji Drogi KrzyżowejPomnik Ojca Świętego oraz Kardynała Stanisława Dziwisza, autorstwa rzeźbiarza Czesława Dźwigaja, w Parku Fatimskim

Ołtarz został wybudowany z okazji pielgrzymki Ojca Świętego do Zakopanego 06 czerwca 1997 r. Projekt architektoniczny opracował Zbigniew Śliwiński, autorem projektu plastycznego i rzeźbień był Marek Szala z Zakopanego, a prace budowlane prowadziła firma Pawlikowskiego z Poronina.


Ołtarz Papieski


Cała konstrukcja ołtarza została wzniesiona na dachu istniejącego budynku przy stadionie, została pokryta gontem i ozdobiona krzyżem. Całość miała 22 m. U szczytu tego ołtarza-kaplicy zobaczyć można 7 m dekorację z wyrzeźbionymi w lipie, scenami ze Starego i Nowego Testamentu. 


Ołtarz Papieski, na którym Papież Jan Paweł II odprawiał mszę św. podczas swojej pielgrzymki do Polski w 1997 r.Sceny biblijne w zwieńczeniu ołtarza-kaplicy

Mensa ołtarza to blok skalny, który podtrzymują dwa duże, odlane z brązu barany. Również z brązu są dwa słupy, podtrzymujące granitową ambonę, która jest w kształcie otwartej księgi. Z przodu mównicy została umieszczona gołębica, symbolizująca Ducha Świętego.


Ołtarz: mensa oraz ambona z prawej strony


Jeden z baranków podtrzymujących stół mszalny (mensę)

Po zakończonej pielgrzymce, Rada Miasta Zakopane zdecydowała o przeniesieniu ołtarza w miejsce, które spełniałoby wymogi terenowe, a także była pod kościelnym nadzorem i mogła nadal pełnić funkcje liturgiczne. Ołtarz stanął więc, na tyłach sanktuarium, a w miejsce papieskiego tronu, stanęła figura Matki Boskiej Fatimskiej, której opiece nasz Papież się polecał.
Na tyłach ołtarza można zobaczyć wielki witraż przedstawiający historyczne wydarzenie – Hołd Górali Polskich – jakie miało miejsce przy samym ołtarzu ze stadionu Wielkiej Krokwii 06 czerwca 1997 r., w czasie mszy św. z Ojcem Świętym.


Tył ołtarza z witrażem przedstawiającym Hołd Górali Polskich

To podczas tej mszy świętej padły te oto słowa: „Kiedy kończył się wiek XIX, a rozpoczynał się współczesny, ojcowie wasi, na szczycie Giewontu ustawili krzyż. Ten krzyż tam stoi i trwa. Jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. Rzec można, że ten jubileuszowy krzyż patrzy w stronę Zakopanego i Krakowa, i dalej: w kierunku Warszawy i Gdańska. Ogarnia cała naszą ziemię od Tatr po Bałtyk. Chcieli wasi ojcowie, aby Chrystusowy Krzyż królował w szczególny sposób na Giewoncie. I tak też się stało. To wasze miasto rozłożyło się, rzec można, u stóp krzyża, żyje i rozwija się w jego zasięgu. Dzisiaj dziękowałem Bogu za to, że wasi przodkowie na Giewoncie wznieśli krzyż. Ten krzyż patrzy na całą Polskę, od Tatr aż do Bałtyku. I ten krzyż mówi całej Polsce: Sursum corda – W górę serca! Trzeba, ażeby cała Polska, od Bałtyku aż po Tatry, patrząc w stronę krzyża na Giewoncie, słyszała i powtarzała: Sursum corda – w górę serca! Amen.” (Fragment homilii Ojca Świętego ze stadionu Wielkiej Krokwii – Zakopane 06 czerwca 1997 r.)


Widok spod kościołaZazwyczaj otoczenie kościoła tonie w kwiatachTa, której życie zawierzył Jan Paweł II i która życie ocaliła, na tle Giewontu - symbolu Tatr


Jeśli będziecie kiedyś w Zakopanem, poświęćcie jeden dzień na odwiedzenie tego miejsca. Na terenie sanktuarium znajduje się także sklepik, gdzie oprócz typowych dewocjonaliów, można kupić ciekawe pozycje książkowe, a także różne figurki aniołków. Polecam i zapraszam.

4 komentarze:

 1. Znane i popularne miejsce, ale w oszalałym Zakopanem jedno z nielicznych gdzie można się wciszyć. I trzeba powiedzieć że jest zadbane i wypielęgnowane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, tak. Mimo wielkości samego kościoła, czuję się w nim dobrze, choć preferuję małe, drewniane świątynie. Ale atmosfera tam jest sprzyjająca wyciszeniu. No, chyba, że akurat trafi się na tłum wiernych, nieco rozkrzyczanych. Ale wtedy wystarczy pójść do Fatimskiego Parku. Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Dziękuje Dusiu za wycieczkę. Nie byłam jeszcze nigdy w Zakopcu.
  Miłego wieczorku,
  Aldia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakopane to ciekawe miasto, w którym jest mnóstwo miejsc wartych zobaczenia. Wracam tam co roku i zawsze co innego odkrywam. Polecam Ci, ale nie w sezonie wysokim. Tłum ludzi, którzy czasem zapominają o wszystkim, potrafi skutecznie zniechęcić. Udanego świętowania :)

   Usuń